Değer Kaybı Ve Kazanç Kaybı

30/11/2020 fpeditor 0 Comments

Değer Kaybı ve Kazanç Kaybı

Ulaşım amacıyla kullanılan araçlar sosyal hayatın vazgeçilemez birer parçasıdır. Şahsi konfor veya ticari sebeplerle birçok kişi araç kullanımını sürdürmektedir. Değer kaybı ve kazanç kaybı ifadeleri de söz konusu aidiyetle birlikte ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümünde uygulanan prosedürlerle gündelik hayatta kullanılmaktadır.

Değer Kaybı

Aracın ilk alındığı andaki değerinin altına düşmesine neden olan trafik kazaları hayatımızın gerçeklerinden biridir.  İstenmeyen durumlardan kaynaklanan kazalar araçta değer kaybına neden olmaktadır. Kazanın gelişme seyrine ve sonucuna göre aracın değeri  ikinci el piyasa fiyatının da altına düşebilmektedir. Kaydedilen hasarın derecesi ne kadar yüksek ise oluşan değer kaybı da o kadar yüksek olmaktadır.

Aracı değer kaybına uğrayan kişi kusurlu bir davranış sergilememişse bu kayıptan sorumlu olması da beklenemez. Haklarını bilen araç sahibi yaşadığı kaybı en az zararla atlatabilir. Bu durumda kusursuz taraf, kusurlu taraftan oluşan zararın giderilmesini isteyebilir. Türkiye genelinde hizmet veren Filiz Erol Hukuk Danışmanlık ofislerimizde online veya yüz yüze yardımcı olmaktayız. Haklarınızı bilerek ilerlemeniz  bir sonraki adım için doğru karar almanızı ve süreci en kolay şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.

Kazanç Kaybı

Kazanç kaybı ise adından da anlaşıldığı üzere kazanç elde etmek için ticari amaçla kullanılan araçların kaza sırasında kullanılamayacak duruma gelmesi sonucu uğrayacağı kaybı ifade eder. Burada önemli olan aracın kullanılamayacağı zaman aralığıdır. Çünkü bu zaman aralığı tazminat oranının belirlenmesinde kullanılan çok önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer, kazadan sonra iki yıl içinde kazanç kaybı konulu  tazminat davası açılmazsa dava zamanaşımına uğrayacaktır. Kişi, kazanç kaybına yönelik hak iddiasında bulunulamayacaktır. Belirlenen süre içerisinde davada bulunmayan kişiye bir daha dava açma hakkı tanınmamaktadır.

Değer kaybında olduğu gibi kazanç kaybında da kusurlu taraf kim ise etki altında olacak taraf o kişi olacaktır. Tazminat, kusur oranları baz alınarak belirlenmektedir. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporu bu durumun netleştirilmesinde büyük önem taşımaktadır.

Aracınızın şahsi ya da ticari kullanımda yaşayabileceği trafik kazasıyla beraber gündeme gelecek değer kaybı veya kazanç kaybı husussunda avukatlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Dava sürecinde uzman ekibimizin deneyimli vekilliğinden faydalanabilirsiniz.

Trafik Kazalarında Maddi Ve Manevi Tazminat Talepleri