Tüketici Hukuku

30/11/2020 fpeditor 0 Comments

Tüketici hukuku, tüketicinin maddi, manevi haklarından doğan sorumluluğun adil olarak gerçekleştirilmesine yönelik oluşturulmuş kurallar bütünüdür.

Toplumun her bireyinin istisnasız taraf olabileceği Tüketici Davaları; son dönemde önemini arttırmış bu konuda emsal kararlar alınmaya başlamıştır.

Tüketicilerin sağlığı ve güvenliği 1995 yılı TBMM’de kabul edilen 4077 sayılı kanun gereğince; ekonomik çıkarlar, kamu yararının gözetimi, zararların tazmin edilmesi , eğitici tedbirlerin alınması, çevreye zarar veren ürünün üretimine kısıtlama getirilmesi gibi hükümler ile tüketiciyi koruyan hukuki düzenlemeler yapılmıştır.

Tüketici Hukuku sadece ürün, hizmet gibi tüketim odağı olarak tanımlayabileceğimiz doneler üzerinden değil; üreticinin ya da hizmet edenin de hakları üzerinden işlemlerini yürütmektedir.

Tüketici Hakları

Avrupa Birliği, asgari düzeyde tüketici hakları konusunda usulleri belirlemiştir. Bu usuller çerçevesinde üreten, satan ve tüketen kişilerin ya da firmaların yapması gerekenler bellidir. Siz değerli danışanlarımıza tüketici hukuk ve hakları konularında detaylı bilgilendirme yapıyor ve haklarınızın korunmasına yönelik tüm hukuki adımları atıyoruz.

Tüketici Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemeleri kapsamında yer alan ya da alacak dosyalarınızın; hazırlanması ve emsal içeren davaların incelenmesi konusunda avukat ve danışmanlarımız hak arayışınızda yanınızda olacaktır.

Tüketici Mahkemeleri

Tüketici hukuku ile ilgili davaların birçok farklı çeşidi söz konusudur. Bu davalar belirleyici unsur ürün ya da hizmetten şikayet edilen nokta ve önceki davranış modelleridir.

Tüketici hakları ve davaları hususunda verdiğimiz hizmetlerden bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz. Abonelik sözleşmesi, ayıplı maldan doğan şikayetler, kapıdan satış, devre tatil, garantili mal, kredi kartı sözleşmeleri, konut firmaları sözleşmeleri ve benzeri konulardan doğan tüketiciyi hak kaybına uğratan ve mağdur eden durumlar için açılan davalarda sizlerin hak arayışında yanınızdayız.

Türkiye genelinde sunduğumuz online ya da yüz yüze danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilir; hatta davanızın açılma, yürütme ve sonuçlandırma hususunda müvekkilimiz olabilirsiniz. Savunuculuğunuzu tecrübeli ve alanında yetkin avukatımız ile yapabilmekteyiz.

Tüketici Hukuku alanında uzman avukatlarımız aynı zamanda; borçlar hukuku, tüketici hakları korunması kanunu, tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri kapsamında şikayetlerinizi çözüme kavuşturacak ilgili adımları atacaktır. Tüketicinin korunması ve tüketici hakları konusunda yapılan bilinçlendirme eğitimleri ile tüketici hakları konusunda da bilgilendirmelerimize devam ediyor; dilediğinizde  hak arayışında yanınızda bulunuyoruz.